معرفی مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کاشان

 

مقدمه

فناوری را ميتوان ترکيبي از استفادة بهينه از دانش، سازمان، ابزار و مهارتهای انسانی دانست و روشهاي جمع آوری، انتقال، ذخيره، پردازش و انتشار اطلاعات را فناوري اطلاعات و ارتباطات، که ويژگیهايي از جمله سرعت، دقت، کيفيت، سهولت، شفافيت، تنوع، حذف تبعيض و عدالتگرائي وجوه بارز و شاخص آن محسوب ميشود و اهميت آن در تحقق جامعة اطلاعات محور يا جامعة دانايي محور است. فناوري اطلاعات با شتاب به پيش ميرود و براي هيچ شهر و کشوري جاي درنگ باقي نميگذارد و بايد توجه داشت که در توسعة فناوري اطلاعات، شتاب الزم است، اما شتابزدگي آسيب به شمار ميرود.

امروزه توسعه روز افزون اطلاعات، رنگ و بویی جدید به خود گرفته و بسیاری از شهرها با پیشرفت سریع و وسیع تکنولوژی و همچنین افزایش جمعیت و پیچیده شدن زندگی در شهرها، دیگر روش های قدیمی برای انجام امور شهروندان کارامد نیستند و با در نظر گرفتن نقش شهرداری ها در مدیریت شهری، مسئولیت آن ها در برنامه ریزی و تصمیم گیری با استفاده از فناوری های نوین اهمیت بسزایی دارد.

جلوگیری از اتلاف منابع در شهرها و انجـام امـور شـهروندان در کوتـاهتـرین زمـان ممکن، جلوگیری از تداخل و ناهماهنگی ها و ارائه خدمات مناسب به شهروندان لازمه یک سیستم به روز و قدرتمند است و فناوری اطلاعات و ارتباطات یک ابـزار دقیـق و مناسـب در توسعه مدیریت است.

یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری و برنامه ریزی مدیران شهری برای اداره امور شهرها، داشتن اطلاعات صحیح، دقیق و به روز است که جمع آوری، ذخیره سازی، بازیابی و پردازش حجم وسیعی از اطلاعات و داده ها بدون بهره گیری از فناوری اطلاعات را به امری غیر ممکن تبدیل کرده است. از سوی دیگر، موفقیت در این حوزه محقق نخواهد شد مگر آنکه زیر ساخت ها و الزامات آن فراهم گردد.

در حوزه مدیریت شهری توسعه فناوری اطلاعات باعث ایجاد تحولات اساسی در هوشمند سازی نظام اداری و کنترل امور شهری می گردد. از این رو شهرداری کاشان در دوره مدیریت شهری شورای ششم، ضمن شناخت اجمالي از شرايط آينده، هنر مديريت در اين فضاي بسيار متغير از جمله بهره برداري از تغييرات ناشي از انقلاب فناوريهاي نوين و توسعه استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات را در جهت تأمين رفاه مادي و معنوي شهروندان ازطريق ايجاد محيطي بهتر، مساعدتر، سالمتر، و دهها ويژگي مطلوب ديگر بکار گرفته و تلاش برنامه ريزان شهري در این دوره را به اين اهداف معطوف داشته است.

تاریخچه

مرکز آمار و فناوری اطلاعات شهرداری کاشان در سال 1370 با عنوان واحد کامپیوتر شهرداری به منظور استفاده از خدمات رایانه و کاهش حجم سنگین فعالیت های فیزیکی و کاغذی افتتاح و سعی در ایجاد بانک های اطلاعاتی به منظور نگهداری داده های مالی و پرسنلی شهرداری نمود. آقای مهندس ربانی به عنوان اولین مسئول کامپیوتر شهرداری تا سال 1376 نسبت به راه اندازی سیستم ممیزی و نوسازی، حقوق و دستمزد و اموال و انبار اقدام نمود.

از سال 1376 تا 1379 خانم مهندس آزاده به باز نویسی سیستم های نوسازی و اصناف و پرسنلی پرداخت و از سال 1379 تا 1380 آقای مهندس فتی نسبت به ایجاد شبکه بین واحد های مالی اداری اقدام نمود. از سال 1382 تا 1389 خانم مهندس محسنی مسئولیت واحد کامپیوتر را بر عهده گرفت. در این دوره با ادغام واحد آمار و کامپیوتر، به واحد آمار و فناوری اطلاعات ارتقا و زیر مجموعه معاونت اداری مالی به فعالیت خود ادامه داد. در این دوره، خرید تجهیزات سخت افزاری، اصلاح و تغییر ساختار شبکه داخلی، خرید و تولید سیستم های نرم افزاری متمرکز، مکانیزه کردن شهرسازی منطقه 1 انجام گردید.

در سال 1389 آقای مهندس رموزی مدیریت واحد را برعهده گرفت و این واحد به مدیریت آمار و فناوری اطلاعات ارتقا یافت و در دوره ایشان مکانیزاسیون شهرسازی منطقه 2 ، خرید و استقرار سیستم های یکپارچه اداری مالی،  راه اندازی واحد تولید و توسعه نرم افزار و  ایجاد مرکز داده شهرداری صورت گرفت.

از سال 1394 مدیریت به آقای مهندس سیدبحری واگذار شد. افتتاح دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، افتتاح مرکز مانیتورینگ شهرداری، ایجاد مرکز پشتیبانی سخت افزار و نرم افزار، افزایش نیروی انسانی کارشناس، توسعه زیرساخت ها و سرورهای متمرکز، ایجاد خدمات مبتنی بر نقشه، برنامه ریزی برای حذف مراودات فیزیکی و ایجاد فرآیند های بدون کاغذ از جمله اقداماتی است که در دوران مدیریت ایشان انجام گردید.

با شروع دوره پنجم مدیریت شهری یکی از مهمترین دغدغه های شهردار توجه ویژه به حوزه فناوری اطلاعات و ایجاد تفکر سیستمی در بدنه شهرداری بود. لذا مدیریت آمار و فناوری اطلاعات از مرداد ماه سال 1397 از حوزه معاونت اداری مالی به حوزه معاونت برنامه ریزی و هماهنگی منتقل و با عنوان مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری به مدیریت آقای مهندس رسولیان به فعالیت خود ادامه داد که در ادامه خلاصه ای از فعالیتهای این مرکز در این دوره بیان گردیده است.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp